محمد ملکی راد ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ ارز دیجیتال

آشنایی با ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال در واقع نوعی از پول است که با قاعده ی مشخصی به وجود آمده است و هدف از تولید این شیوه ارز جدید بیشتر سهل کردن معاملات و جلوگیری از جعل و کلاهبرداری و مشکلات از این قبیل است که خوب تا حدودی روش خوبی نیز بوده است.

باتوجه به اینکه هر پدیده مالی که شکل می گیرد بلافاصله طرفداران خاص خود را مجذوب می کند پیدایش ارز دیجیتال از آن دسته از رخداد های مالی است که تاکنون میزان کمی از افراد از آن باخبر شده وجذب ان شده اند. اما خب قطعا این حرکت نیز قابل رشد و توسعه است. یکی از تازه ترین و معروفترین این ارزهای دیجیتال را می توان بیت کوین دانست. البته قضاوت های مختلفی درباره ی این ارز دیجیتال وجود دارد که مقداری سلب اعتماد کرده است اما با گذر زمان این اعتماد نیز جلب خواهد شد.بیت کوین یکی از ارزهایی است که بدون واسطه معامله می شود و خب از این نظر سرمایه ای به صرفه است .

ویژگی های متمایز کننده ی ارز دیجیتال:

 • یکی از ویژگی های مهم ارز دیجیتال این است که تحت نظارت هیچ سازمان خاصی نیست و این مسئله یکی از مهم ترین مسائلی است که افراد را ترغیب به خرید آن می کند
 • ارز دیجیتال هم قابلیت سرمایه گذاری دارد و هم قابلیتی شبیه به دادوستد
 • خرید و سرمایه گذاری ارز دیجیتال برای همه ی افراد در نقاط مختلف دنیا امکان پذیر است و از این نظر محدودیت خاصی ندارد.
 • میزان کارمزد آن بیشتر به مرکز مبادله آن مربوط می شود وبراساس آن تعیین می شود.
ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال :

 • بیت کوین
 • اتریوم
 • ریپل
 • بیت کوین کش
 • لایت کوین
 • باینس کوین
 • استلار
 • مونرو
 • و …

مراحل استخراج

فرد از طریق کریپتوکارنسی های  کیف پول خود تراکنشی را انجام میدهد و سعی می کند توکن مورد نظر خود را  به فرد دیگر ارسال کند.این حرکت با برنامه ی کیف پول انجام می شود .

ماینرهای شبکه تراکنش ها را استخراج کرده و آنها را به شکل بلاک درمی آورند.

ماینرها با انتخاب تراکنش‌ها بلاکی از تراکنش‌ها را ایجاد کرده و آنها در بلاک چین برای اضافه کردن ان از تراکنش‌ها به یک امضا نیازمندند. ماینر باید بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند. بعد از اینکه یک بلوک  اضافه شد بعد از ان بلاک های دیگری نیز اضافه می شوند.

ارز های دیجیتال به دو دسته تقسیم می شوند:

 • ارزهای دیجیتال متمرکز
 • ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز
فواید ارز دیجیتال
فواید ارز دیجیتال

مزایا و فواید استفاده

یکی از فواید بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال راحتی آن است و پرداخت با  ارز های دیجیتال یکی از ساده ترین وسریع ترین روش ها محسوب می شود.

تورم یکی از دلایل سلب ارزش بسیاری از ارزها شمرده می شود معمولا این ارزها با قیمت ثابتی خلق می شوند و با افزایش تقاضا ارزش این ارزها نیز بالا می رود و در بلند مدت به از میان رفتن تورم کمک خواهد کرد که خوب قطعا در اقتصاد بسیار سودمند است.

یکی از نگرانی ها و دغدغه ی مردم در سرمایه گذاری و پس انداز همواره اصل امنیت و اطمینان خاطر می باشد بنابراین امنیت این رازها را می توان تضمین کرد.

 • ارز دیجیتال یکی از به صرفه ترین ها می باشد.
 • این ارزها مرز تحریم را شکسته است
 • بین المللی بودن یکی دیگر از فواید ان است
بیت کوین
بیت کوین

آشنایی با بیت کوین و اتریوم :

بیت کوین

بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال مطرح شمرده می شود که  به صورت غیر متمرکز است این ارز حاصل محاسبات پیچیده ی ریاضی می باشد که به صورت رمز هایی بدست می آید همین عامل به آن ارزش  بخشیده است و برای استخراج کردن ان از دستگاه های خاصی بهره می گیرند.بیت کوین نیز دارای نوساناتی در قیمت است اما خب افراد زیادی مجذوب آن می شوند .بیت کوین به سبب برخی از ویژگی ها ارز دیجیتالی خاص و خوبی محسوب می شود ویژگی هایی از جمله غیر متمرکز بودن آن که گواه این مسئله است که این ارز تحت نظارت هیچ سازمان و یا منبعی خاص نمی باشد .

یکی دیگر از ویژگی هایان سهل کردن معامله است که خب از این نظر اهمیت ویژه ای دارد .

بیت کوین از لحاظ امنیتی نیز بسیار گزینه ی خوبی است چرا که هیچ معادل فیزیکی را ندارد و هرچه که هست به صورت دیجیتال شکل می گیرد ناشناس بودن هویت افراد یعنی دو طرف معامله یکی دیگر از مزایای آن است.

خب همانطور که از امنیت بالای  بیت کوین گفته شد این ارز دیجیتال حمل و جابجایی سختی نیز دارد و خب همین عامل مهمی است که تضمین دهنده ی امنیت سرمایه ی شماست. بیت کوین نیز مانند برخی از ارزهای دیجیتالی هنوز مورد رسمیت نبوده است به همین  سبب مالیاتی شامل آن نمیشود و  خوب از این لحاظ ارزی به صرفه محسوب می شود .

استخراج بیت  کوین

استخراج بیت  کوین  نیز مراحل و قواعد خاص خودش را دارد و ماینر ها برای استخراج این  ارز  با  ارزش معمولا خود بیت کوین را پاداش می گیرند در این عمل سه حرکت انجام می گیرد اول اینکه تایید شدن  تراکنش بیت کوین –حفظ امنیت شبکه بیت کوین-تولید واحد های جدید .

بنابراین می توان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را خلق و پدید آورنده ی انقلابی  در بحث بانکداری و سرمایه گذاری دانست چه بسا روش های مشابه آن نیز وجود دارد اما  خب امنیت بیت کوین امنیتی دیگر است امنیت خاطری حاوی کسب تجربه های تجارتی متفاوت و درعین  حال جذاب است  .

چرا مزرعه ی بیت کوین

بایستی این نکته را عرض کرد که بیت کوین به سبب بدون واسطه بودن و همچنین تحت کنترل بودن توسط هیچ بخش یا سازمانی همواره مزرعه شمرده شده است و این مزرعه همواره درحال وسعت بخشیده شدن و گسترش  پیدا کردن است چرا که این روزها این ارز نیز با طلا و سایر ابزار های باارزش نیز قابل مقایسه می باشد علاوه بر این مزیت این را می توان ذکر نمود که هیچ کشوری و هیچ فرد و گروهی نمی توانند برای  بیت کوین تصمیم گیری کنند و قانون ایجاد نمایند.

ترکیب تمام این ویژگی ها در کنار هم  و وجود مزایا یی که برای سرمایه گذار وجود دارد همواره بسیاری از افراد را به این سو خوانده و دعوت می کند تا هرکسی مالک اصلی و خودش به صورت مستقیم سرمایه گذار و کارمند امور مالی خودش باشد و خب این حرکت نه تنها از لحاظ سرمایه گذاری سودمند است بلکه به افراد سوادی دوچندان در حوزه ی مالی و حتی دیجیتال و رایانه می بخشد و این سواد در حوزه ای فراتر از سواد مالی ملی است .بیت کوین ارز دیجیتال سریع ارزی که به سبب سهل بودن به سبب سریع المعامله بودن همواره مورد توجه تان قرار خواهد گرفت.

اتریوم

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب اتریوم است که علاوه بر اینکه از خوبی به حساب می آید به عنوان شبکه ی خوبی برای بستن قراردادهای هوشمند نیز به حساب می آید این ارز به علت نواوری خاصی که داشته همواره بسیار مورد توجه قرار گرفته و پیشرفت کرده است .اتریوم را می توان یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز دانست در اتریوم از کار افتادگی یا دخالتی را مشاهده میکنیم که این یکی دیگر از مزایا ان است.

با وجود اینکه با آمدن هر پدیده ای اصولا منتقدهایی سربرمی اورند اما میزان طرفداران ارزهای دیجیتال همواره در حال افزایش است و خب این مسئله منتقدان آن را نیز ناامید ساخته است  و افراد بسیاری را به سمت من سوق داده است.

اتریوم
اتریوم